VM

دهکده اندیشه‌ها
تعامل اندیشه‌ها، راهی مطمئن برای تغییر

دربارهٔ دهکده اندیشه‌ها

دهکده اندیشه‌ها، یک رسانهٔ مستقل، ساده و روان با تمرکز بر محتوای نوشتاریست که با ایده و آرمانِ آزاداندیشی، آگاهی‌رسانی و ترغیب مخاطب به «اندیشه‌ورزی و تأمل» بنیان‌گذاری شده است.
دهکده اندیشه‌ها با پشتوانهٔ صاحبان اندیشه و تکیه بر خرد جمعی و حمایت‌های اجتماعی قصد دارد از طریق تهیه، توسعه و انتشار دانش و محتوای اجتماعی در مسیر همیاری و آگاهی‌رسانی به جامعه قدم بردارد.
این رسانه هیچگونه وابستگی به نهادهای حاکمیتی، دولتی و نیمه دولتی ندارد و صرفاً با حمایت‌های شخصی افراد علاقه‌مند به توسعهٔ سواد اجتماعی اداره می‌شود.
در این رسانه نویسندگان با تکیه بر دانش و توانایی خویش، از دغدغه و نظرات خود به ما می‌گویند گاهی ما را تشویق به کاری می‌کنند و گاهی هم دلسوزانه برحذر می‌دارند. همراه محترم، اگر شما هم دست‌به‌کار نویسندگی هستید، لطفاً با دهکده اندیشه‌ها در ارتباط باشید.

کلامی با شما همراه گرامی؛

مشارکت در تأثیرگذاری

مهم و آسان !!!
اگر قرار باشد هدف و مأموریت این رسانه را در یک عبارت خلاصه کنیم این طور بیان خواهیم کرد؛ «تلاش جمعی برای اندیشه‌ورزی و ارتقاء دانش اجتماعی جامعه» و اگر بخواهیم آن را در یک کلمه بگنجانیم، خواهیم گفت: «تأمل».
همراه و مخاطب گرامی؛ دو بال گستردهٔ این رسانه نویسندگان و مخاطبین ایشان هستند. تعامل سازندهٔ شما از طریق «درج دیدگاه»، «ابراز علاقه و ذخیره‌سازی یک نوشته» و «دنبال کردن یک نویسنده» بهترین پاداشی است که به پاس زحمات یک نویسنده می‌توانید به ایشان تقدیم کنید. علاوه بر این و حتی مهم‌تر از آن، کمکی است که از این طریق به اصلاح یک ایده یا تفکر خواهید کرد که بسیار بسیار مهم و با اهمیت است چرا که به این طریق موجبات انعکاس یک ایدهٔ صیقل خورده به جامعه تسهیل و مهیا خواهد شد.
همراه متعهد؛ نویسندگان این رسانه بر پایه و محوریت دانش، ایده‌پردازی و نظرات خود و اجتناب از برداشت‌های نابجا از دیگر منابع، آثار خود را برای استفادهٔ مخاطب تهیه و آماده می‌کنند لذا تقاضا داریم با صرف اندکی زمان و ثبت‌نام در وب‌سایت این رسانه و سپس تعامل با نویسندگان و نوشته‌های ایشان به یکی از بهترین شکل‌های ممکن همگام با نویسندگان در مسیر تأثیرگذاری، اندیشه‌ورزی و ارتقاء سواد اجتماعی جامعه مشارکت نمایید.

از تغییر تا تغییر

... حین بررسی برای انتخاب و شروع یک راه مناسب، به «تغییر» رسیدیم و دانستیم که بهترین نقطه شروع و بهترین راه، تغییر است؛ ولی قبل از آن اهداف مختلفی را مرور می‌کردیم، بعضی کوچک و بعضی بزرگ و آرمانی. حالا که وارد راه شدیم و مشغول کار، وقتی به پیش رو نگاه می‌کنیم، به این می‌اندیشیم که چه هدفی و چه چشم‌اندازی زیباتر از تغییر.
با ورود به دنیای کلمات، خود را در راهی بی‌پایان می‌بینیم؛ راهی که گذشتگان ما آغازگر آن بودند و ما قصد داریم به قدر بضاعت خود، همراهی کنیم. تأمل و تغییر آگاهانه را برگزیدیم و به وضوح می‌دانیم که پیش از آن و همگام با آن و تا همیشه نیازمند آگاهی و اندیشه‌ورزی هستیم.

تعهد متقابل

همراه محترم؛ دهکده اندیشه‌ها خود را در برابر اوقاتی که برای مطالعهٔ مطالب در این رسانه صرف می‌کنید، مسئول می‌داند و تمام تلاش خود را در جهت افزایش مستمر کیفیت مقاله‌ها و نوشته‌های در دست تهیه، به کار گرفته است و این تعهد با همت و تلاش نویسندگان و صاحبان اندیشه در حال انجام است. برای قدردانی و پشتیبانی از زحمات ایشان در هر کجا که هستند، ما هم مثل شما به حقوق معنوی آنان احترام می‌گذاریم.

و اما در انتها؛

از اینکه این رسانه را صمیمانه نقد و بررسی می‌کنید سپاسگزاریم. وابسته به تلاشیم و دلبسته به همراهی بزرگان.

دامنهٔ فعالیت این رسانه

زندگی اجتماعی و قدرت تفکر از مهمترین خصایص انسانیست. با جهت‌گیری از این دو ویژگی بر این باوریم که تقویت و ارتقاء دانش و سواد اجتماعی در کنار اندیشه‌ورزی ضامن رشد و شکوفایی همه جانبه در یک جامعه است. چرا که هر فرد یا گروه به عنوان عضوی از یک جامعه، زمانی می‌تواند در روند زندگی اجتماعی خود از رفتارهای شتاب‌زده اجتناب کند و تصمیم‌های صحیح، به موقع و حیاتی بگیرد که به تدریج خود را به ابزار مناسب تجهیز کرده باشد.
. . .در این رسانه وقتی از سواد اجتماعی صحبت می‌کنیم منظور محدوده‌ای از دانش اجتماعی است که دانستن آن برای همگان نه تنها مفید بلکه ضروریست. مباحثی از قبیل: خودشناسی و تأثیر آن بر روابط اجتماعی - منطق و فلسفه و تأثیر آن در توانایی تجزیه و تحلیل موضوعات پیرامون ما - موضوعات و مشکلات اجتماعی - رفتار و عادات و فرهنگ ما در خانواده، محل‌کار و شبکه‌های اجتماعی - آثار با ارزش در بین کتاب‌ها و هنر هفتم، و پیام و تأثیرگذاری آن در جامعه - سلامت روان و روانشناسی در جامعه - اخلاق و انصاف و کاربرد آن - حق و حقوق خود و دیگران در جامعه (اماکن خصوصی، عمومی و دولتی) - حقوق شهروندی - شناخت چهره‌های تأثیرگذار و نخبگان و تأثیرپذیری از آنها - نخبه‌پروری در جامعه - برداشت آزاد از اتفاق‌ها و رخ‌دادها - شناخت رفتارها و تحولات سیاسی - نقش ما در جامعهٔ سیاسی - تعامل با تحولات منطقه‌ای و جهانی و تأثیرات آن بر زندگی ما - رابطه با ادبیات و تأثیرپذیری از آن - فرهنگ و هنر و اندیشه - درس‌هایی از تاریخ و مقاطع تاریخی و صدها مورد دیگر و مسائل و مشکلات پیرامون آنها (با رویکرد آگاهی‌رسانی، اندیشه‌ورزی و کاربردی برای عموم جامعه)، موضوعاتی هستند که در این رسانه مورد بررسی قرار می‌گیرد.
. . .دهکده اندیشه‌ها با پشتوانهٔ صاحبان اندیشه و تکیه بر خرد جمعی قصد دارد به شکل مستقل و فراحزبی در قلمرو وسیع علوم اجتماعی و در مسیر یک زندگی اجتماعی آگاهانه، سالم و متعادل قدم بردارد. بنابراین، این رسانه نه تنها در شاخه‌های خودشناسی، اخلاق اجتماعی، جامعه‌شناسی، فرهنگ و هنر، منطق و فلسفه، ادبیات، تاریخ، روانشناسی و علوم تربیتی، حقوق و علوم سیاسی (که هر کدام به نحوی و تا حدودی زیرشاخهٔ علوم اجتماعی هستند)، بلکه در هر زمینه و موضوع دیگر که در بطن خود به مفاهیم کاربردی علوم اجتماعی و اندیشه‌ورزی بپردازد، فعالیت می‌نماید.

خط مشی دهکده اندیشه‌ها

چشم‌انداز دهکده اندیشه‌ها

قرار بر آگاهی‌رسانی بی‌طرف شد. نه سمت گروه و حزب خاص و نه قدرت سیاسی. قرار گذاشتیم این قایق سرگردان را به سمت حرف حساب پارو بزنیم تا شاید مشخص شود سرمنزل مقصود کجاست. از ابتدا به خرد جمعی معتقد بودیم و می‌دانیم که آرزوهای بزرگ در سایهٔ همکاری‌های بزرگ به وقوع خواهد پیوست. و اما لازم است که راه را برای صاحبان اندیشه و نخبگان فکری باز کنیم.

. . . System Version: 1.10.0