VM

دهکده اندیشه‌ها
تعامل اندیشه‌ها، راهی مطمئن برای تغییر

نحوهٔ همکاری

کلام اول، حضور شما نویسندهٔ محترم؛

«... در این دوران ناخوش احوال، کم نیستند کسانی که حس زیبای تعهد و همیاری را در خود زنده نگه می‌دارند، کسانی که خود را دغدغه‌مند مسائل گذشته و حال و آینده می‌دانند و به پاس توانایی خود، طریق آگاهی‌بخشی را برگزیده‌اند.»
،
دهکده اندیشه‌ها به منظور ارتقاء سواد اجتماعی جامعه و ایجاد فضای آزاداندیشی و اندیشه‌ورزی از طریق تهیه و توسعهٔ محتوای متنی فارسی، دست یاری به سوی شما دراز می‌کند و با افتخار از شما صاحب اندیشه و نویسندهٔ محترم دعوت به همراهی و همکاری می‌نماید. چراکه برای حرکتی مؤثر، به عزمی فراگیر نیازمندیم و نا گفته هویداست که در ابتدای راهیم و این راه را پایانی نیست.
،
در دهکده اندیشه‌ها مشتاقِ همکاری با عزیزانی هستیم که علاقهٔ خود را چراغ راه ساخته‌اند و با شکل نگاه خود مفهومی تازه به موضوع می‌بخشند و علاوه بر خود، مخاطب را به اندیشه‌ورزی و تأمل وامی‌دارند.
. . .
برای شروع این همکاری به بستری هموارتر و محکم‌تر از قواعد مرسوم نیاز داریم و قبل از هر توضیحی اعلام می‌کنیم که همانند شما به اصول اخلاقی معتقدیم و تمام توضیحاتی که در ادامه آمده است در کنار این اصول تفسیر می‌شود.
نویسندهٔ محترم، برای ثمر بخشی هر چه بیشتر همکاری در این رسانه، از شما درخواست می‌شود قبل از هر اقدامی مطالب این صفحه را با دقت و بطور کامل مطالعه بفرمایید و درصورت هرگونه ابهام، سؤالات خود را مطرح نمایید.

فهرست مطالب

نویسندگی در دهکده اندیشه‌ها به دو روش امکان‌پذیر است و هر نویسنده می‌تواند هم‌زمان در هر دو شیوه مشارکت نماید:

 1. نویسندگی و اهداء مقاله:
  با عنایت به این مهم که رسانهٔ دهکده اندیشه‌ها هیچگونه وابستگی به نهادهای حاکمیتی، دولتی و نیمه دولتی ندارد و صرفاً با حمایت‌های شخصی افراد علاقه‌مند به توسعهٔ سواد اجتماعی اداره می‌شود، در صورتی که برخی از نویسندگان امکان حمایت و همراهی به شکل اهداء بعضی از نوشته‌های خود را با اهداف عام‌المنفعه دارند مطمئناً مورد استقبال این رسانه واقع خواهد شد و پیشاپیش دهکده اندیشه‌ها قدردان توجه آن عزیزان است.
  در این روش نویسنده راجع به طیف وسیعی از موضوعات مورد علاقهٔ خود، امکان تهیهٔ نوشته و انتشار دارد.
 2. نویسندگی همراه با حق‌التألیف:
  اگرچه که این رسانه مبلغی را به عنوان حق‌التألیف، و در حد مقدورات تقدیم نویسندگان محترم می‌نماید ولی ناگفته عیان است؛ در برابر اوقاتی که یک نویسنده برای تهیهٔ یک نوشته صرف می‌کند و زحماتی که برای این منظور متحمل می‌شود، این وجوه و مبالغ به تنهایی نمی‌تواند انگیزهٔ کافی برای ادامهٔ همکاری را فراهم نماید و صرفاً شیوه‌ای برای بیان تشکر این رسانه از اهل قلم است. بنابراین انگیزهٔ اصلی را باید در احساس مسئولیت نسبت به جامعه و علاقه‌مندی به آگاهی‌رسانی‌ای جست‌وجو کرد که نویسنده به مخاطب و جامعه تقدیم می‌نماید.
  لازم به توضیح است که رسانهٔ دهکده اندیشه‌ها هیچگونه وابستگی به نهادهای حاکمیتی، دولتی و نیمه دولتی ندارد و صرفاً با حمایت‌های شخصی افراد علاقه‌مند به توسعهٔ سواد اجتماعی اداره می‌شود.
  لذا از شما نویسندهٔ محترم درخواست می‌شود ضمن بررسی شرایط مطرح شده در صورت امکان این رسانه را در جهت آگاهی‌رسانی به جامعه همراهی نمایید.
  . . .و اما در این روش نویسنده راجع به طیف متنوعی از موضوعات مورد علاقهٔ خود، امکان تهیه نوشته و انتشار دارد ولیکن نسبت به حالت اول ممکن است با توجه به برنامه‌های توسعهٔ دهکده اندیشه‌ها محدودیت بیشتری در انتخاب موضوع داشته باشد. نویسندگی با این روش همراه با کسب درآمد است.

مؤسسه: اشخاص صاحب امتیاز رسانهٔ دهکده اندیشه‌ها به اختصار مؤسسه نامیده می‌شوند.
مقاله: کلیهٔ مقاله‌ها، نوشته‌ها یا داستان‌هایی که به درخواست مؤسسه، تهیه می‌شود را به اختصار مقاله می‌نامیم.
موضوع مقاله: عبارتی که بیانگر مضمون اصلی مقاله است و محدوده و گسترهٔ کلی مقاله را مشخص می‌کند.
طرح کلی مقاله: منظور از طرح کلی مقاله، توضیح کوتاه درباره موضوع، هدف و موارد کلی قابل طرح در مقاله است.
نویسنده: هر شخص حقیقی با هویت مشخص که یک مقاله به قلم او نگارش می‌شود، نویسنده نامیده می‌شود.
پروژه: هر نوشته یا مقاله‌ای که جهت تهیه به نویسنده واگذار می‌شود، پروژه نامیده می‌شود.

زندگی اجتماعی و قدرت تفکر از مهمترین خصایص انسانیست. با جهت‌گیری از این دو ویژگی بر این باوریم که تقویت و ارتقاء دانش و سواد اجتماعی در کنار اندیشه‌ورزی ضامن رشد و شکوفایی همه جانبه در یک جامعه است. چرا که هر فرد یا گروه به عنوان عضوی از یک جامعه، زمانی می‌تواند در روند زندگی اجتماعی خود از رفتارهای شتاب‌زده اجتناب کند و تصمیم‌های صحیح، به موقع و حیاتی بگیرد که به تدریج خود را به ابزار مناسب تجهیز کرده باشد.
. . .در این رسانه وقتی از سواد اجتماعی صحبت می‌کنیم منظور محدوده‌ای از دانش اجتماعی است که دانستن آن برای همگان نه تنها مفید بلکه ضروریست. مباحثی از قبیل: خودشناسی و تأثیر آن بر روابط اجتماعی - منطق و فلسفه و تأثیر آن در توانایی تجزیه و تحلیل موضوعات پیرامون ما - موضوعات و مشکلات اجتماعی - رفتار و عادات و فرهنگ ما در خانواده، محل‌کار و شبکه‌های اجتماعی - آثار با ارزش در بین کتاب‌ها و هنر هفتم، و پیام و تأثیرگذاری آن در جامعه - سلامت روان و روانشناسی در جامعه - اخلاق و انصاف و کاربرد آن - حق و حقوق خود و دیگران در جامعه (اماکن خصوصی، عمومی و دولتی) - حقوق شهروندی - شناخت چهره‌های تأثیرگذار و نخبگان و تأثیرپذیری از آنها - نخبه‌پروری در جامعه - برداشت آزاد از اتفاق‌ها و رخ‌دادها - شناخت رفتارها و تحولات سیاسی - نقش ما در جامعهٔ سیاسی - تعامل با تحولات منطقه‌ای و جهانی و تأثیرات آن بر زندگی ما - رابطه با ادبیات و تأثیرپذیری از آن - فرهنگ و هنر و اندیشه - درس‌هایی از تاریخ و مقاطع تاریخی و صدها مورد دیگر و مسائل و مشکلات پیرامون آنها (با رویکرد اجتماعی و اندیشه‌ورزی)، موضوعاتی هستند که در این رسانه مورد بررسی قرار می‌گیرد.
. . .دهکده اندیشه‌ها با پشتوانهٔ صاحبان اندیشه و تکیه بر خرد جمعی قصد دارد به شکل مستقل و فراحزبی در قلمرو وسیع علوم اجتماعی و در مسیر یک زندگی اجتماعی آگاهانه، سالم و متعادل قدم بردارد. بنابراین، این رسانه نه تنها در شاخه‌های خودشناسی، اخلاق اجتماعی، جامعه‌شناسی، فرهنگ و هنر، منطق و فلسفه، ادبیات، تاریخ، روانشناسی و علوم تربیتی، حقوق و علوم سیاسی (که هر کدام به نحوی و تا حدودی زیرشاخهٔ علوم اجتماعی هستند)، بلکه در هر زمینه و موضوع دیگر که در بطن خود به مفاهیم کاربردی علوم اجتماعی و اندیشه‌ورزی بپردازد، فعالیت می‌نماید.

موضوع همکاری، مطابق خط مشی این رسانه؛ تهیه نوعی مقاله، نوشته یا داستان است که دارای ویژگی‌های مهم زیر باشد؛
اول: در زمینهٔ علاقه‌مندی نویسنده باشد.
دوم: قریحه، حس و سبک نویسنده در نوشتهٔ او احساس شود.
سوم: لازم است موضوع و مضمون یک نوشته از ارزش و اهمیت کافی برای انتشار و آگاهی‌رسانی برخوردار باشد.
چهارم: لازم است که مطالب یک نوشته به قصد آگاهی‌رسانی و ارتقاء سطح دانش عمومی تهیه شود و ضمن به‌کارگیری مفاهیم و منابع علمی، برای عموم جامعه مناسب‌سازی شده باشد. بنابراین مباحث صرفاً علمی و آکادمیک یا مطالبی که دارای انباشتگی کلمات و عبارات تخصصی هستند، خارج از برنامه این رسانه است.
پنجم: در دهکده اندیشه‌ها تمرکز بر ایده، نظر و نگاه تحلیلی و نقادانه نویسنده نسبت به موضوعات پیرامون ایشان است. در این رسانه فعالیت‌های تحلیلی نویسندگان مانند؛ تعمق در موضوعات، مسائل و مشکلات، درک مضامین و برداشت مفهومی و نقد مطالب و آثار بسیار حائز اهمیت بوده چراکه زمینه‌ساز خلق و توسعهٔ ایده و نظر خواهد شد. بنابراین نوشته‌های صرفاً توصیفی یا آموزشی و همچنین هرگونه بازنویسی، گردآوری، ترجمه و انعکاس مطالب دیگر اشخاص، رسانه‌ها یا سازمان‌ها (حتی اگر مهم، علمی و مفید باشد) بدون تحلیل و تلفیق با نظرات نویسندهٔ مقاله، خارج از برنامهٔ این رسانه است.
و ششم: با توجه به توضیحات بخش «دامنهٔ فعالیت دهکده اندیشه‌ها»، لازم است که مطالب یک نوشته فارغ از هر زمینه و موضوعی، علاوه بر آگاهی‌رسانی و مضامین علمی یا سرگرمی در بطن خود دارای رویکرد و مفاهیم اجتماعی باشد، به گونه‌ای که برای مخاطب الهام‌بخش بوده و ایشان را به اندیشه‌ورزی و تأمل وادارد.
،
صحبت از علاقه، قریحه، نگاه تحلیلی و تأمل به میان آمد چرا که نتیجهٔ کار برای همه ما با اهمیت است. در دهکده اندیشه‌ها نیازمند به نوعی همکاری هستیم که نتیجهٔ آن بر کیفیت زندگی همهٔ ما تأثیرگذار باشد و سبب‌ساز تغییر شود.

هدف از این همکاری، تلاشی است برای حرکت در فضای آزاداندیشی، آگاهی‌رسانی و تعامل. همچنین ترغیب مخاطب به «اندیشه‌ورزی و تأمل» از اهداف مهم در این همکاری است. به عبارت دیگر و در یک نگاه کلی، کمک به ارتقاء سواد اجتماعی و تغییر جامعه به وضعیت بهتر هدف اصلی همکاری در این رسانه است.
در این فرصت از شما صاحب اندیشه و نویسندهٔ متعهد دعوت می‌شود در حد امکان این رسانه را همراهی نمایید.

با توجه به دامنهٔ فعالیت دهکده اندیشه‌ها، توصیه می‌شود نویسندگان محترم صرفاً در زمینه‌های مورد علاقه و توانمندی خود فعالیت کنند و مقالات خود را در آن محدوده‌ها تهیه و منتشر نمایند. همچنین تأکید می‌شود نویسندگان محترم فارغ از انتخاب هر حیطه و زمینه‌ای، موضوع‌هایی را برای نوشتن برگزینند که علاوه بر آگاهی‌رسانی و مضامین علمی یا سرگرمی در بطن خود دارای رویکرد و مفاهیم اجتماعی باشد، به گونه‌ای که برای مخاطب الهام‌بخش بوده و ایشان را به اندیشه‌ورزی و تأمل وادارد.
بعضی از زمینه‌های نویسندگی در ادامه آمده است؛ جامعه‌شناسی و فرهنگ - منطق و فلسفه - هنر و اندیشه - اخلاق اجتماعی - ادبیات و داستان‌نویسی - حقوق و علوم سیاسی - تاریخ - ادیان و مذاهب - هنر هفتم - روانشناسی و علوم تربیتی - و . . .
. . .
نویسندهٔ محترم؛ برای کسب اطلاعات بیشتر، لطفاً بخش‌های «دامنهٔ فعالیت دهکده اندیشه‌ها» و «سرفصل‌های توصیه شده برای نویسندگی» را مطالعه کنید.

در این بخش بعضی از سرفصل‌ها برای نویسندگی به همراه شرح آنها آمده است. موارد زیر صرفاً به عنوان نمونه ارائه شده و قطعاً سرفصل‌های دیگری با توجه به توضیحات بخش «دامنهٔ فعالیت این رسانه» و نگاه خلاقانهٔ شما نویسندهٔ محترم، قابل افزودن به این لیست خواهد بود.
توجه نمایید؛ همانطورکه قبلاً توضیح داده شده است، در تمام سرفصل‌ها و موضوعات، تمرکز این رسانه روی ایده‌پردازی و نظرات نویسنده است. بنابراین نگاه تحلیلی و نقادانهٔ نویسنده به مطالب و موضوعات پیرامون ایشان، محور اصلی تهیهٔ یک نوشته را تشکیل می‌دهد.

مطابق با برنامهٔ‌کاری این رسانه، همکاری با نویسندگان محترم، بصورت دورکاری و پروژه‌ای خواهد بود. معیار شروع و ادامه همکاری مطابق با نتیجهٔ بررسی و ارزیابی نوشته‌ها تعیین می‌شود. حجم همکاری به عوامل مختلفی از جمله وقت آزاد، کیفیت و سبک نوشتاری یک نویسنده بستگی دارد. در حال حاضر تعداد پروژه در ماه برای یک نویسنده بین ۱ الی ۳ مقاله پیش‌بینی می‌شود.
«توجه نمایید، این همکاری به عنوان یک فعالیت جانبی در کنار شغل اصلی توصیه می‌شود.»

میزان حق‌التألیف بر اساس بررسی اطلاعات و نمونه‌کار نویسنده و البته مقدورات این رسانه تعیین و اطلاع رسانی می‌شود. لازم به توضیح است میزان دستمزدی که در نتیجه ارزیابی اولیه اعلام می‌شود بطور حدودی محاسبه شده و میزان واقعی دستمزد با توجه به بررسی و ارزیابی هر پروژه، ممکن است متغیر باشد.
مطابق با برنامهٔ این رسانه، وجه حق‌التألیف بابت هر مقاله حداکثر ۴۸ ساعت پس از بررسی، تأیید و انتشار آن مقاله به حساب نویسنده واریز می‌شود.

در زیر به بعضی نکات پیرامون حجم یک نوشته اشاره شده‌است:

 • حجم مقاله به اندازه‌ای باشد که نویسنده از نظر انتقال محتوا، به هدف و خواسته خود برسد.
 • از تکرار جملات با مفهوم تکراری، پرهیز شود.
 • حجم مقاله از حوصله یک شخص نرمال خارج نباشد و لازم است تعداد کلمات یک مقاله بین ۷۵۰ تا ۱۵۰۰ کلمه تنظیم شود. زمان حدودی برای مطالعه چنین مقاله‌ای ۵ الی ۱۰ دقیقه پیش‌بینی می‌شود.
 • نویسندگانی که آمادگی همکاری به شکل دورکاری و پروژه‌ای دارند.
 • نویسندگانی که آگاهی‌رسانی به مخاطب، انگیزهٔ اصلی آنها برای خلق یک اثر است.
 • نویسندگانی که به کمک ایده و نظر خود و با نگاه تحلیلی و نقادانه نوشته‌های خود را تهیه می‌کنند. این همکاری مناسب کسانی که در سبک کاری خود صرفاً به گردآوری و ترجمه می‌پردازند، نیست.
 • نویسندگانی که مطالعه، تحقیق و تفکر را جزء جدایی‌ناپذیرِ برنامهٔ خود می‌دانند.
 • آشنایی با اصول تهیه محتوا در فضای مجازی
 • آشنایی با نرم‌افزار Word
 • مطالعه متن سند «نحوهٔ همکاری» (همین صفحه) توسط متقاضی
 • ارسال نمونه‌کار یا لینک نمونه‌کار به آدرس ایمیل: info@vminds.info
 • ارزیابی اطلاعات و نمونه‌کار متقاضی
 • تماس با متقاضی، برای تکمیل مباحث همکاری
 • انتخاب و پیشنهاد موضوع مقاله - توسط نویسنده
 • اعلام تأیید (یا نیاز به تغییر) موضوع - توسط کارشناس رسانه
 • تهیهٔ مقاله و ایمیل آن به آدرس ایمیل رسانه - توسط نویسنده
 • اعلام تأیید (یا نیاز به اصلاح) مقاله - توسط کارشناس رسانه
 • ارتقاء حساب کاربری به وضعیت نویسنده (فقط برای نوشتهٔ اول) - توسط کارشناس رسانه
 • وارد نمودن نوشته به ویرایشگر متن سامانه - توسط نویسنده
 • بررسی مقاله در سامانه قبل از انتشار - توسط کارشناس رسانه
 • انتشار مقاله طبق برنامه زمان‌بندی
 • تسویه حساب مالی

نکته ۱: پس از ارائهٔ نوشته و قبل از انتشار هر مقاله، لازم است که متن آن نوشته به لحاظ رعایت الگوهای منطقی، شکلی و ویرایشی توسط کارشناس رسانه مورد بررسی کیفی قرار گیرد و در صورت نیاز به اصلاح (با توجه به نکات تعیین شده و کامنت شده در متن)، اصلاحات لازم توسط نویسنده انجام ‌گیرد. در این خصوص، دهکده اندیشه‌ها همواره تمام تلاش خود را برای عدم تغییر خط فکری و سبک نوشتاری نویسنده به کار می‌گیرد.

نکته ۲: تأیید موضوع، به معنای تضمین تأیید نهایی یک نوشته نیست و با توجه به کیفیت نوشته و معیارهای مشخص شده در سند نحوهٔ همکاری، ممکن است یک نوشته پس از بررسی، نیاز به ارتقاء داشته باشد و یا حتی رد شود.

نکته ۳: کلیهٔ موارد انتقال فایل و بررسی از طریق ایمیل انجام می‌شود.

نکته ۴: پس از وارد نمودن نوشته به ویرایشگر متن سامانه و تأیید آن توسط کارشناس رسانه، در صورت تمایل نویسنده می‌تواند موضوع بعدی را انتخاب و پیشنهاد نماید.

پس از توافقات همکاری بین نویسنده و رسانه، هر زمان که نویسنده موضوعی را انتخاب و پیشنهاد نماید، آن موضوع مورد بررسی قرار می‌گیرد و چرخهٔ انجام پروژه آغاز می‌شود.

افرادی که به هر دلیل نمونه‌کار مناسبی برای ارزیابی ندارند، در صورت تمایل می‌توانند موضوعی را در حوزه علاقه‌مندی خود انتخاب و پیشنهاد نمایند و در ادامه، «چرخهٔ انجام پروژه» را طی کرده تا آن نوشته مرحله به مرحله مورد ارزیابی قرار گیرد. لازم به تأکید است در صورتی که نتیجه ارزیابی نهایی آن نوشته به حد قابل قبول این رسانه برسد، تسویه حساب مالی برای آن نوشته مطابق با دستمزد تعیین شده در ارزیابی، انجام می‌گیرد و در غیر این صورت پرداخت مالی برای آن نوشته (نمونه‌کار) میسر نخواهد بود.

همانطورکه قبلاً اشاره شد در دهکده اندیشه‌ها انتخاب و پیشنهاد موضوع بر عهدهٔ نویسنده است. چراکه این رسانه اساساً به دنبال ایده و نظرات نویسنده است.
در حال حاضر تقریباً راجع به هر موضوعی که در اینترنت جستجو کنیم کمابیش مطالبی یافت می‌شود. قبل از برگزیدن موضوع مقاله، لازم است که یک سؤال بسیار مهم را پاسخ دهیم، علت پرداختن به این موضوع در بین انبوه نوشته‌های موجود چیست؟ پاسخ به این سؤال چیزی نیست به غیر از تصمیم نویسنده برای آگاهی‌رسانی و برطرف کردن یک نیاز جامعه با نگاه خاص و تأثیرگذار. بله نگاه خاص و با رویکردی جدید که زندگی تازه‌ای به موضوع می‌بخشد.
لازم است تأکید شود که «تمام تلاش ما در این همکاری صرفاً آگاهی‌رسانی صحیح به مخاطب است»، پس برای انتخاب موضوع وقت بگذارید و با حوصله و دقت موضوع خود را انتخاب کنید.

 • با توجه به ارزش معنوی یک نوشته و مقام و منزلت نویسندهٔ آن، دهکده اندیشه‌ها بر خود واجب می‌داند که نام خالق یک اثر را همواره در کنار آن نوشته منتشر کند؛ همچنین با در نظر گرفتن اثرات مثبت یا منفی یک محتوا بر مخاطب، انتظار می‌رود و شایسته است که نویسنده نهایت تلاش خود را برای ارتقاء کیفیت نوشته خود به کار گیرد.
 • نوشته‌ و مقاله‌ای که به درخواست این رسانه، تهیه می‌شود، با نام و مشخصات نویسندهٔ آن اثر منتشر می‌شود و طبیعتاً منعکس کنندهٔ ایده و نظر آن نویسنده است و لزوماً بیان کنندهٔ نظرات مسئولین این رسانه نیست، ولیکن کلیه حقوق آن نوشته برای استفاده، انحصاراً متعلق به این مؤسسه است و مؤسسه مجاز خواهد بود در کلیه رسانه‌های متعلق و یا مرتبط به خود از قبیل همین وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی از آنها استفاده کند.
 • در صورتی که یک نویسنده پس از انتشار مقالهٔ خود، قصد به روز رسانی یا اصلاح آن نوشته را داشته باشد، لازم است متن اصلاح شده را به تأیید این رسانه برساند.
 • نویسنده یا تهیه‌کنندهٔ یک مقاله مجاز نیست مقاله‌هایی که به درخواست این مؤسسه تهیه نموده‌است را در رسانه‌های دیگر منتشر کند و یا مقاله‌های خود را که قبلاً به هر نحوی بطور کوتاه یا بلند مدت در رسانه‌ای دیگر منتشر شده‌است را به عنوان مقالهٔ جدید، به این مؤسسه ارائه نماید.
 • مقاله‌های تهیه شده لازم است تفاوت‌های کلی و جزئی قابل قبول با نوشته‌ها و مقاله‌های مشابه در دیگر وب‌سایت‌ها و رسانه‌ها داشته باشد و هر گونه کپی‌برداری از منابع فارسی زبان، مجاز نیست.
 • بکارگیری هر گونه لینک و بک لینک درون نوشته که حالت تبلیغاتی داشته باشد مجاز نیست.

تهیه یک نوشته بدون مطالعه و تحقیق کافی و بدون احاطه نسبی نویسنده بر موضوع، نتایج مطلوبی را به همراه نخواهد داشت. بسیار اتفاق می‌افتد که نویسنده در حین گردآوری یا ترجمه، با کلمات یا عباراتی مواجه می‌شود که درک دقیق و درستی از آنها ندارد و بجای مطالعه، یافتن و استفاده از معادل‌های مفهومی مناسب، برای سرعت دادن به کار خود، عین همان عبارات یا ترجمه کلمه به کلمهٔ آنها را در نوشته خود بکار می‌گیرد و اینجا نقطه‌ایست که فاجعه اتفاق می‌افتد چرا که این‌گونه کلمات و عبارات باعث سر در گمی و دلسردی شدید مخاطب می‌شود و آن نوشته را غیر قابل استفاده تلقی می‌کند و حتی از این هم بدتر ممکن است کلاً نسبت به ادامه مطالعه راجع به آن موضوع مأیوس شود. از این روست که تأکید داریم نویسنده، موضوع مقاله را در حوزهٔ علاقه‌مندی و توانمندی خود انتخاب کند تا اشراف نویسنده بر مقاله و اصطلاحات بکار رفته در آن، موجب روانی و شیوایی متن شود و از طرفی رنج کار برای نویسنده، تبدیل به حلاوت مطالعه و تحقیق و نوشتن شود.

اگر چه صحبت از قواعد و راه و رسم نگارش یک نوشته در محضر اهل قلم به دور از ادب است، ولیکن برای ایجاد فضایی مشترک، در ادامه بعضی از نیازمندی‌های این رسانه را به استحضار می‌رساند:

 1. مطالعه و تحقیق
  همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد، تهیه و تدوین یک مقاله بدون مطالعه و تحقیق کافی، منجر به بوجود آمدن اثری ناقص، ضعیف و ناکارآمد خواهد شد. حتی افرادی که با موضوع مقاله آشنایی کامل دارند لازم است که دائماً با مطالعهٔ منابع جدید، خود را به روز نگهدارند.
 2. مناسب‌سازی برای عموم جامعه
  لازم است که مطالب یک نوشته به قصد آگاهی‌رسانی و ارتقاء سطح دانش عمومی تهیه شود و ضمن به‌کارگیری مفاهیم و منابع علمی، برای عموم جامعه مناسب‌سازی شده باشد. بنابراین مباحث صرفاً علمی و آکادمیک یا مطالبی که دارای انباشتگی کلمات و عبارات تخصصی هستند، خارج از برنامهٔ این رسانه است.
 3. نگاه تحلیلی و نقادانه
  در دهکده اندیشه‌ها تمرکز بر ایده، نظر و نگاه تحلیلی و نقادانه نویسنده نسبت به موضوعات پیرامون ایشان است. در این رسانه فعالیت‌های تحلیلی نویسندگان مانند؛ تعمق در موضوعات، مسائل و مشکلات، درک مضامین، برداشت مفهومی و نقد مطالب و آثار بسیار حائز اهمیت بوده چراکه زمینه‌ساز خلق و توسعهٔ ایده و نظر خواهد شد. بنابراین نوشته‌های صرفاً توصیفی یا آموزشی و همچنین هرگونه بازنویسی، گردآوری، ترجمه و انعکاس مطالب دیگر اشخاص، رسانه‌ها یا سازمان‌ها (حتی اگر مهم، علمی و مفید باشد) بدون تحلیل و تلفیق با نظرات نویسندهٔ مقاله، خارج از برنامه این رسانه است.
 4. مفاهیم اجتماعی
  با توجه به توضیحات بخش «دامنهٔ فعالیت دهکده اندیشه‌ها»، لازم است که مطالب یک نوشته فارغ از هر زمینه و موضوعی، علاوه بر آگاهی‌رسانی و مضامین علمی یا سرگرمی در بطن خود دارای رویکرد و مفاهیم اجتماعی باشد، به گونه‌ای که برای مخاطب الهام‌بخش بوده و ایشان را به اندیشه‌ورزی و تأمل وادارد.
 5. درک کامل محتوا
  بسیار مهم و پر اهمیت است که یک نویسنده، جزء به جزء مقاله خود را بطور کامل درک کرده باشد و از کلمات و عباراتی استفاده کند که ضمن پیوستگی و انسجام، مفهوم روشن و مشخصی برای مخاطب داشته باشد.
 6. جذابیت نوشته
  جذاب‌نویسی بیشتر شبیه یک هنر در نویسندگی است که بخشی از آن به ذائقهٔ ذاتی نویسنده بر می‌گردد، ولیکن در این مجال منظور از یک نوشتهٔ جذاب، نوشته‌ایست که مخاطب را بدون وقفه و با اشتیاق و رضایتمندی عمیق، همراه خود به جلو می‌برد و به انتها می‌رساند و این ساختار جوری به آرامی و منطقی چیده شده است که مخاطب به هیچ عنوان نیاز ندارد که برای فهم مطالب توقف کند و دائم به عقب و جلوی متن حرکت کند تا مفاهیم ناهمگون را در ذهن خود تفسیر کند. یک نوشتهٔ جذاب در مقدمه تصویر کلی ماجرا را بطور مختصر و کافی به مخاطب نشان می‌دهد، از نقطهٔ مناسب شروع می‌شود و با یک روند گام به گام پیش می‌رود و ضمن اجتناب از عبارات نامفهوم و نامأنوس و پرهیز از پرش‌های نامتناسب بین جملات و عبارات، مرحله به مرحله چشم‌انداز مناسبی را به مخاطب می‌دهد و به پیش می‌رود. دشمن اصلی جذابیت، استفاده از عباراتیست که بدلیل گنگی مفهوم یا عدم ارتباط صحیح و متناسب بین کلمات، مخاطب نتواند به راحتی آنرا درک کند و از آن بدتر خود نویسنده هم درک دقیقی از آن نداشته باشد. در قسمت‌های گردآوری شده و ترجمه لازم است که نویسنده به سلیقهٔ خود کمی حس و حال و طراوت وارد کار کند و گاهاً خواننده را مخاطب قرار دهد و از خشکی مطلب بکاهد و...
 7. پرهیز از کلی‌گویی و کلیشه
  ما برای تیتر و عنوانی که برای مقالهٔ خود انتخاب نموده‌ایم در برابر مخاطب مسئول هستیم و اخلاقاً موظفیم در حد حوصلهٔ کاربر به موضوع و جزئیات مقاله بپردازیم. گاهاً در مقاله‌ها دیده می‌شود که نویسنده قسمت عمدهٔ مطلب را به کلی‌گویی، توضیح واضحات و کلیشه می‌پردازد بطوریکه در انتهای مطلب یک جور حس ضرر و زیان به مخاطب دست می‌دهد.
 8. انجام صفر تا صد یک مقاله
  لازم است نویسنده کل بخش‌های ساختاری و شکل‌دهنده یک مقاله (شامل عناوین، متن، تصاویر، مراجع، برچسب‌ها، ویرایش متن، نشانه‌گذاری، فاصله‌گذاری و علائم ویرایشی، ویرایش تصاویر و تنظیمات مربوط به سئو) را بطور کامل به انجام برساند.
 9. نیم‌فاصله
  برای خوانایی بهتر متن و همچنین جلوگیری از فاصله افتادن بین اجزاء یک کلمه، رعایت نیم‌فاصله الزامی است.
  نکته ۱: در موقعیت‌هایی که نیم‌فاصله، خواندن کلمات را دشوار می‌کند بهتر است که از نیم‌فاصله استفاده نشود.
  نکته ۲: در صورتی که یک کلمهٔ کلیدی در دو شکل با فاصله یا با نیم‌فاصله قابلیت نوشتن داشته باشد، مانند «جامعه‌شناسی» و «جامعه شناسی»، بهتر است هر دو شکل آن استفاده شود. حدود ۵۰ درصد موارد با نیم‌فاصله و ۵۰ درصد با فاصله نوشته شود. بکارگیری کلمات کلیدی در تگ عنوان (title tag) و تگ توضیحات (meta description)، فقط به شکل با فاصله توصیه می‌شود.
 10. عنوان‌گذاری و دسته‌بندی
  لازم است متن یک مقاله بطور مناسبی عنوان‌گذاری و دسته‌بندی شود، دارای مقدمه و نتیجه‌گیری باشد و درون متن از تکرار بی‌رویه کلمات و جمله‌ها پرهیز شود.
 11. عنوان اصلی و زیرعنوان
  هر مقاله باید دارای عنوان اصلی و زیرعنوان باشد. (زیرعنوان: متن کوتاهی که به اختیار نویسنده می‌تواند بیانگر ایده یا پیام کلی نوشته باشد و یا متنی که ذهن مخاطب را برای متن اصلی آماده کند.)
 12. تصویر اصلی
  در هر مقاله لازم است یکی از تصاویر به عنوان تصویر اصلی انتخاب شود (تصویر اصلی در کنار عنوان مقاله در صفحاتی که لیستی از مقالات وجود دارد به نمایش در می‌آید)
 13. سئوی محتوا
  • لطفاً بخش «نکات SEO برای نویسندگان» را در صفحهٔ راهنمای سامانه با دقت مطالعه کنید.
  • تمام عکس‌ها و تصاویر درون مقاله، می‌بایست دارای تگ توضیحی alt باشند. افزودن تگ alt ، برای ارتقاء سئوی مقاله شدیداً توصیه می‌شود.
  • مقاله باید دارای تگ عنوان (title tag) و تگ توضیحات (meta description) باشد. افزودن این تگ‌ها، برای ارتقاء سئوی مقاله شدیداً توصیه می‌شود.

برای دریافت توضیحات بیشتر، لطفاً صفحهٔ «راهنما» سامانه را مطالعه بفرمایید.


افرادی که علاقه‌مند به تهیهٔ یک مجموعه متمرکز از آثار خود هستند، بسیار مناسب و هدفمند است که پس از بررسی، یک لیست خوشه‌ای یا سریالی از موضوعات مد نظر خود را مشخص و اعلام نمایند و در ادامه مقالات خود را بر اساس آن تهیه و ارائه کنند. این لیست قابل تغییر و اصلاح خواهد بود.

 • مقالهٔ مجزا: گاهی برنامهٔ نویسنده برای تهیهٔ مقاله به این صورت است که کل موضوع را در یک مقاله مطرح نموده و به انتها برساند، این نوع مقاله را مقالهٔ مجزا نام‌گذاری کردیم و البته این نوع مقالات می‌تواند بصورت سریالی و در ادامهٔ هم نیز تهیه شوند.
 • مقاله‌های خوشه‌ای: به این صورت است که نویسنده یک موضوع را شروع می‌کند و در متن مقاله ممکن است از کلمات و عباراتی استفاده کند که آن کلمات و عبارات به لحاظ اینکه دارای مفهوم گسترده‌ای هستند، خود می‌توانند موضوعی برای مقالهٔ دیگر باشند و نویسنده تصمیم می‌گیرد آن موضوع را در یک مقالهٔ جدید منتشر کند، در این صورت برای برقراری ارتباط بهتر بین آن کلمات و مقالات جدید، لازم است که نویسنده کلمات مذکور در مقالهٔ اول را به مقالات جدید لینک کند. این گروه از مقالات که همگی نقاط مشترکی با یک موضوع کلی دارند را مقاله‌های خوشه‌ای می‌نامیم که البته بسیار پر‌طرفدار هستند.

پس از تهیهٔ مقاله، لازم است که آن نوشته برای بررسی و تأیید به دهکده اندیشه‌ها ارائه شود. برای کمک به بررسی صحیح و سریع آن مقاله، لازم است که موارد زیر رعایت شود؛

 • برای تایپ فارسی در نوشتهٔ خود از صفحه‌کلید استاندارد ویندوز (Persian Standard Keyboard) استفاده کنید.
 • برای اینکه اعداد به فارسی تایپ شوند لازم است که از کلیدهای اعداد بالای صفحه‌کلید استفاده کنید.
 • برای فاصله‌گذاری‌ بین حروف و کلمات (مانند نیم‌فاصله، فاصلهٔ بعد از نقطه و...) از کلیدهای ترکیبی متعارف استفاده کنید و برای سرعت دادن به کار، از ماکروهای آماده که معمولاً به نرم‌افزار Word اضافه می‌شوند و یا نرم‌افزارهای کمکی در کنار نرم‌افزار Word استفاده نکنید. این‌گونه ابزارهای کمکی بعضاً غیر استاندارد بوده و موجب برخی از مشکلات و به هم ریختگی‌های متنی در بعضی از مرورگرها می‌شود.
 • در صورت نیاز به گیومه، از گیومه فارسی « » استفاده شود.
 • عنوان اصلی، زیرعنوان، عناوین‌ داخل متن، مراجع و منابع همگی درج شده و آماده باشند.
 • موارد مربوط به سئوی محتوا، از جمله؛ تگ عنوان (title tag) حداکثر ۴۲ کاراکتر و تگ توضیحات (meta description) حداکثر ۱۶۰ کاراکتر در ابتدای مقاله مشخص شده باشد. برای توضیحات تکمیلی به راهنمای سامانه مراجعه کنید.
 • ویرایش متن انجام شده باشد.
 • مقاله چندین بار مرور شده و ناهماهنگی‌ها و غلط‌های تایپی حذف و فاصله‌گذاری‌ها، نیم‌فاصله‌ها و علامت‌گذاری‌ها بطور کامل رعایت شده باشد.
 • فایل مقاله به فرمت Word و استاندارد باشد و از قلم مناسب و خوانا (مانند قلم B Nazanin در اندازه ۱۴ الی ۱۶) استفاده شود.
 • فایل مقاله از طریق ایمیل ارسال شود.

همانطور که پیش‌تر اشاره شد یکی از اهداف اصلی دهکده اندیشه‌ها، آگاهی‌رسانی صحیح به مخاطب است و در این فرآیند تهیه و انتشار یک مقالهٔ مناسب اگرچه قسمت مهمی از کار است ولی به تنهایی کافی نخواهد بود. ترویج و هم‌رسانی محتوا، حلقهٔ نهایی اتصال مخاطب به مقاله یا نوشتهٔ شماست.
نویسندهٔ گرامی، علاوه بر برنامه‌های دهکده اندیشه‌ها برای معرفی مقاله‌های منتشر شده، توصیه می‌شود شما نیز با معرفی و اشتراک‌گذاری لینک صفحهٔ مقالات مربوط به خود در شبکه‌های اجتماعی، در برقراری هر چه بهتر این ارتباط موثر باشید.

در این روند همکاری، قرار بر این است که نویسنده، راجع به موضوعاتی که در حوزه‌ٔ علاقه‌مندی و توانمندی او قرار دارد، مطلب و مقاله تهیه کند، چرا که به این طریق علاوه بر تعمیق مباحث در خود او، باعث ارتقاء کیفی نوشته‌ها و مقالات در سطح جامعه نیز خواهد شد.
یک نوشته، قبل از هر چیز پاسخی است به نیاز ذهنی و درونی خود نویسنده، از این روست که در دهکده اندیشه‌ها، قبل از هر نوشته یا مقاله، به دنبال انسان‌هایی هستیم که فارغ از هر جایگاه و مقامی که در آن قرار دارند اهمیتی خاص برای ارتقاء پیوستهٔ دانش خود و آگاهی مخاطب قائل هستند.
در دهکده اندیشه‌ها به دنبال نوشته‌ها و مقاله‌هایی هستیم که از درون ذهن یک انسان خلاق و جستجوگر شکل می‌گیرد و با حساسیت کامل و نگاه رو به جلوی او متولد می‌شود و در یک چشم‌انداز میان مدت، معرف و نشانگر نویسندهٔ خود و خط فکری او باشد.
در دهکده اندیشه‌ها معیار سنجش یک نوشته، کیفیت و میزان آگاهی، دانش و پیامی است که برای مخاطب به ارمغان می‌آورد.
ما معتقدیم، کسب درآمد از طریق نویسندگی به عنوان یکی از انگیزه‌های نوشتن - اگرچه که انگیزه‌ای مثبت تلقی می‌شود و کمک به توسعهٔ فرهنگ خواندن و نوشتن می‌کند - نباید به عنوان هدف اول نویسنده و از آن بدتر تنها هدف او قرار گیرد که در این صورت نتایج تأسف‌باری را به همراه خواهد داشت.
نویسندهٔ محترم، درانتها به اطلاع می‌رساند، طی این گفتار قصد داشتیم برای رسیدن به یک همکاری مؤثر، اهداف و نیازمندی‌های خود را با شما مطرح نماییم. ما نیز تلاش می‌کنیم و امیدواریم که همکار شایسته‌ای برای شما باشیم و دیگر اینکه، دلگرمیم به همراهی شما.